Auktionsfakta

Mått anges inom parentes efter objektets beskrivning. H=Höjd, L=Längd, D=Djup, HH=Högsta höjd, anges oftast då flera objekt förekommer i ett rop. Mått på tavlor anges alltid Höjd X Bredd, och avser alltid bildytan exkl. ram och passepartout.

Konst anges oftast med konstnärens namn och levnadsår, och innebär att konstverket enligt vår uppfattning är ett verk av konstnären.

Andra möjliga termer är: Tillskriven = Verket är enligt vår uppfattning ett verk av den angivne konstnären men t.ex. saknar signering.

Hans art = Innebär att konstverket är utförd i konstnärens manér, men sannolikt ej är utförd av konstnären själv.

Efter = Konstverket har kopierats eller influerats av konstnären.

Oidentifierad konstnär = Konstnären är ej representerad. Underlag vid från tidigare försäljning saknas. Konstnären är okänd.

Skick på varan undersöks i mån om tid vid försäljning. Termen "Smärre slitage" anger oftast ett förväntat normalskick på varan.

"Slitage" indikerar oftast att varan är i sämre skick än förväntat, mindre skador kan finnas.

Betydliga skador anges oftast alltid i texten, undantag kan vara bruksskador på t.ex. allmogeföremål eller bruksskador på större möbler.

Anges ingenting rörande kondition kan föremålet uppfattas som normalskick eller obrukat skick. Kunden kan dock ansöka om att få konditionsrapport på varan om besiktning på plats ej är möjlig.

Stora serviser, partivaror etc. kan ha skador och slitage utan att det anges i texten, och bör undersökas av kunden själv.

Befintligt skick
Alla varor säljs i befintligt skick, vi försöker dock så utförligt som möjligt vägleda köparen genom att beskriva möjliga defekter.

Alla mekaniska föremål säljs i helt befintligt skick, såsom klockor, motorer etc.

Vid försäljning av moderna elektriska föremål har säljaren 3 dagars reklamationsrätt på varan. På äldre elektroniska apparater dvs. mer än 10 år, lämnas ingen garanti om inte annat angetts i katalogtexten.

Västerdalarnas Auktionsbyrå AB
Norra Grönalidsvägen 32
780 50 Vansbro
Öppettider
Vardagar: 11 - 16

© 2018 Västerdalarnas Auktionsbyrå
Information om cookies